Реформа замість революції, трансформація замість ліквідації

Йдеться про позицію Партнерства «Кожній дитині» щодо національної стратегії з реформації інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, висвітленню якої – часто поверхневому й упередженому – останнім часом приділяють пильну увагу вітчизняні ЗМІ. 

23 квітня 2013

Вважаємо за необхідне відреагувати на цю ситуацію як організація, що протягом останніх п’ятнадцяти років працює в Україні над реформуванням системи опіки й піклування та розвитку нових підходів у наданні соціальних послуг вразливим сім'ям із дітьми на рівні громади.


У недільному випуску програми «Подробиці» на телеканалі «Інтер» вийшов репортаж, у якому говориться про закриття українських інтернатів до 2020-го року. В сюжеті ініціативу уряду з реформування інтернатних закладів було озаглавлено як операція «Ліквідація», а саму реформу поставлено під сумнів: «Тисячі співробітників установ залишаться без роботи... Куди подінуться тисячі гектарів землі і сотні тисяч квадратних метрів приміщень після ліквідації 227 інтернатів в Україні? Чи це чиновники придумали ще один етап захопливої приватизації «для  своїх»? Де сенс закривати всі інтернати? І кому насправді потрібна операція «Ліквідація»?



Незважаючи на те, що в сюжеті була висвітлена діяльність патронатної сім’ї у м.Бровари, започаткована з ініціативи Партнерства «Кожній дитині» в рамках запровадження нами кращих практик альтернативного догляду дітей, що залишилися без батьківського піклування, все ж акцент було зміщено на потреби дорослих. Партнерство “Кожній дитині” наголошує на першочерговій важливості дотримання найкращих інтересів дитини при висвітленні будь-яких питань, що стосуються забезпечення її прав і, зокрема, права дитини на сім’ю, закріпленого Конвенцією ООН про права дитини й рядом інших ключових міжнародних документів. Послуги сімейного патронату є унікальною можливістю для дітей не потрапити в інтернати чи інші заклади і дозволяють в максимально короткий термін забезпечити виховання дитини у сім’ї.

Система, коли дитину вилучають із сім’ї в складній життєвій ситуації, її батьків позбавляють батьківських прав, а саму дитину розміщують в інтернатний заклад, фактично ізолювавши від суспільства і розлучивши зі значимими для неї людьми, має перестати існувати. Із «євровідремонтованих» безликих приміщень для проживання дітей інтернати повинні бути реформовані в центри соціальної підтримки сімей з дітьми з тим, аби виконувалося право кожної дитини жити і зростати в люблячій сім’ї. Більше того, потрібно мінімізувати ситуації, коли дитина опиняється у сиротинці – адже на сьогодні 80% дітей, які перебувають в інтернатах, мають живих кровних батьків або родичів.

“Основне завдання має полягати не в тому, аби закрити всі інтернати, а щоб зберегти родину для дитини, допомогти її батькам, які опинилися в скруті, не втратити батьківський потенціал, що призведе до позбавлення їх права на виховання дітей. Вирішенню проблеми соціального сирітства в окремо взятій громаді допоможе і розширення доступності, підвищення якості послуг із підтримки сімей з дітьми, які з тих чи інших обставин опинилися у складній життєвій ситуації: покращення кваліфікації фахівців соціальної роботи, запровадження курсів для навчання відповідальному батьківству на національному рівні, активізації зусиль громади для виявлення кризи в сім’ї ще на ранньому етапі, вирішенню її.“ – наголошує Василина Дибайло, директор Партнерства “Кожній дитині”. 

У сюжеті говориться про досвід роботи одного з ліцеїв-інтернатів Київської області як «зразковий навіть для колег із Європи». Шановні журналісти, усі країни Західної Європи і більша частина країн Східної вже давно навіть забули про поняття інтернатів. Для більшості європейських практик таке поняття не існує або перестало існувати ще у 20 сторіччі. 

Якщо поцікавитися у будь-кого з вихованців інтернату, чи хочуть вони жити в сім'ї, ви отримаєте схвальну відповідь. Інша справа, що цю відповідь отримати вкрай важко через тиск на дітей, якого вони зазнають в установах закритого типу, і спротив самих співробітників будь-яким зрушенням у бік влаштування дітей в сімейні форми виховання. Пропонуємо журналістам задля збереження об'єктивності висвітлити цю актуальну тему під іншим кутом і пошукати відповіді на, скажімо, такі питання, як дитячий заклад готує вихованців до майбутнього життя поза його стінами; чому діти виходять звідти не пристосованими до буденного життя; чому новини за минулий тиждень майорять випадками жорстокого поводження з дітьми в дитячих закладах України.

Ми завжди готові спілкуватися з журналістами, надавати необхідну інформаційну, експертну оцінку, коментарі щодо питань реформування інтернатної системи. На нашу думку, це допоможе сформувати у глядачів неупереджене ставлення до шляхів реформації застарілої радянської інтернатної системи, яка калічить дитячі долі і психіку.

Теги:  інтереси дітей права дитини інтернатні заклади

Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ