Входини у самостійність: в Україні розпочала роботу ще одна соціальна квартира

10 вересня 2014 року у с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області відбулося урочисте відкриття другої в Україні соціальної квартири для молоді віком від 15 до 23 років з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

11 вересеня 2014

Відкриття соціальної квартири для молоді, позбавленої батьківського піклування, стало результатом плідної співпраці Вишгородської районної державної адміністрації з Партнерством «Кожній дитині» протягом 2012-2014 років в рамках реалізації проекту «Програма соціальної інтеграції молоді, позбавленої батьківського піклування «Впевнений старт»Так, у березні 2013 року місцевою владою Вишгородського району за кошти місцевого бюджету було придбано п’ятикімнатну квартиру в новобудові в селі Нові Петрівці, а за кошти Партнерства «Кожній дитині» здійснено ремонт житла. Спільними зусиллями було здійснено облаштування квартири. Увесь цей час майбутні мешканці активно залучалися до планування, розробки дизайну, облаштування та ремонту житла.

Умови проживання в квартирі – максимально наближені до звичайних, в яких більшість молодих людей розпочинають самостійне життя. В чотирьох жилих кімнатах квартири мешкатимуть 8 молодих людей (разом  будуть проживати брати та сестри або молоді люди однієї статі). П’ята кімната буде використовуватися як вітальня: місце для зустрічей, святкування, спільного проведення часу її мешканців. 

Тут за підтримки спеціалістів соціальної квартири та центру соціальних служб молоді люди віком від 15 до 23 років протягом проживання в соціальній квартирі (максимальний термін – 3 роки) вчитимуться різноманітним життєвим «хитрощам»: від сервірування столу, обходження з побутовою технікою, прибирання квартири чи дрібного ремонту сантехніки до управління власними фінансами, вирішення побутових проблем чи нагальних життєвих труднощів. У кожній конкретній ситуації до розв'язання питань залучатимуться також представники органів влади, комунальних закладів, приватних організацій і підприємств. Молодь буде мотивована до все більшої самостійності у діях, прийнятті зважених рішень, вирішенні конфліктних ситуацій, організації побуту, спілкуванні з сусідами. Таким чином, відбуватиметься знайомство з реальним життям, яке багато в чому відрізняється від «тепличного», регламентованого інтернатного, де турботи дитини, наскільки може, бере на себе держава.

 

Очікується, що проживання у соціальній квартирі стане запорукою успішної соціальної інтеграції та ефективної підтримки молоді на початку самостійного життя. Окрім того, на відміну від комунальних соціальних гуртожитків – найтиповішої на даний час форми житлового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – використання звичайної квартири в якості соціального житла є прогресивним та інноваційним способом тимчасового забезпечення їх житлових прав та інтересів. У такий спосіб не тільки створюються більш сприятливі, цивілізовані умови для соціальної інтеграції молоді, а й по-новому вирішується питання щодо попередження проблем, пов’язаних із переходом до самостійного життя колишніх випускників інтернатних закладів. Крім того, функціонування в Україні лише 18 соціальних гуртожитків забезпечує можливість розміщення в них всього 600 осіб із більше 30 тисяч дітей, яких держава зобов’язана забезпечити їх житлом. При цьому, в 10 регіонах взагалі немає жодного соціального гуртожитку.


За словами Зінаїди Кияниці, засутпника директора "Партнерства "Кожній дитині":

Відкриття соціальної квартири є результатом плідної співпраці  та об'єднання ресурсів Вишгородської районної державної адміністрації та Партнерства "Кожній дитині". Важливо, що з самого початку в процес створення соціальної квартири були залученні саме ті молоді люди, які святкують входини. Вони спільно з волонтером-архітектором планували дизайн свого житла, обирали шпалери, фурнітуру, допомогали в проведенні ремонтних робіт та облаштуванні своїх кімнат.Сподіваємось, що цей досвід їм стане в нагоді, а  безоплатне проживання та соціальний супровід допоможе їм стати успішними, в повній мірі реалізувати свій життєвий потенціал, створити сім'ю та мати власне житло. А створене соціальне житло буде тимчасовою гаванню для інших молодих людей, які потребують підтримки на порозі самостійного життя. 

***

Для довідки: 


За даними держстатистики на сьогодні в Україні з 95 956 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, лише 12 925 – а це кожна сьома дитина або 13,5% від загальної кількості дітей  – мають житло на праві власності. 50,4% дітей мають житло на праві користування, а ще 36,1% повинні бути забезпечені житлом державою. При цьому, більше половини з 13 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають право на забезпечення житлом після досягнення 16-річного віку, не мають де жити. У цілому, забезпечення державою житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення ними повноліття становить лише 6-8% від потреби. 


Варто зазначити, що в Україні подібні соціальні квартири для неповнолітніх з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  функціонують також у містах Донецьку та Чернівцях. Соціальна квартира у м. Києві використовується як центр для тимчасового перебування вагітних жінок та молодих матерів з дітьми раннього віку, які опинилися у кризових життєвих ситуаціях. 

Теги:  Впевнений старт випускники інтернатів молодь позбавлена батьківського піклування

Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ