Законопроект №2254 дозволить покращити систему забезпечення прав дитини в Україні відповідно до європейських стандартів та підходів.


Напередодні 1 червня – Міжнародного дня захисту дітей – маємо реальний шанс допомогти дітям у забезпеченні їхніх прав та найкращих інтересів. Для цього потрібно підтримати проект Закону України №2254 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», що буде розглянутий на першому читанні Верховної Ради на початку червня 2015 року.
Проект Закону України №2254 розроблено з метою покращення системи забезпечення прав дитини в Україні шляхом удосконалення механізмів та процедур прийняття рішень щодо захисту дитини за місцем її фактичного перебування, розвитку соціальних послуг з підтримки сімей з дітьми, які потрапили у складні життєві обставини, постраждали внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів.
Законопроект передбачає внесення змін та доповнень до 9 чинних законів України та приводить норми діючого законодавства у відповідність до Конвенції ООН про права дитини, посилює їх спрямованість на удосконалення механізмів попередження соціального сирітства; захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів, забезпечення права кожної дитини виховуватися в сім’ї, перш за все, рідній; визначає повноваження органів опіки та піклування щодо захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; розширює повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо розвитку соціальних послуг з підтримки сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини; створює правові підстави для тимчасового влаштування дітей в сім’ї патронатних вихователів і запровадження послуги сімейного патронату.
Прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» дозволить:
- по-перше, запровадити ефективні механізми прийняття рішень щодо захисту дитини, що базуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини;
- по-друге, своєчасно виявляти внутрішньо переміщених малолітніх та неповнолітніх осіб, які перебувають без супроводу батьків, законних представників та здійснювати заходи щодо їх захисту та забезпечення прав відповідно до потреб;
- по-третє, запровадити інноваційні та нові види послуг для дітей та сімей з дітьми на рівні громади, зокрема послуги сімейного патронату щодо тимчасового догляду та виховання дитини/дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах в сім’ях патронатних вихователів.
Сімейний патронат – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд і виховання дитини, яка тимчасово залишилася без піклування батьків, в сім’ї патронатних вихователів та одночасне надання фахівцями інтенсивних підтримуючих послуг біологічній сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування. Детальніше про досвід впровадження сімейного патронату Партнерство “Кожній дитині” можна почитати у довідці за посиланням.
«У процесі інтенсивних реформ та в ситуації економічної кризи наша держава чомусь забула про дітей, про права дитини. Ми впроваджуємо нові підходи, нові інструменти, нові форми роботи у всіх галузях економіки, але забуваємо про соціальну сферу. Ми і надалі фінансуємо руйнівну систему інтернатних закладів, приймаємо рішення щодо долі дитини, виходячи з інтересів відомств, установ та організацій, а не самої дитини. Тому напередодні Міжнародного дня захисту дітей ми звертаємося перш за все до народних депутатів з проханням підтримати Законопроект №2254 – це ті зміни, які справді створять можливості змінити систему, і нарешті почати впроваджувати, а не тільки говорити, європейські стандарти та принципи у практику в Україні.» – наголошує Василина Дибайло, директор Партнерства «Кожній дитині».
У майбутньому реалізація запропонованого Закону забезпечить реальне право кожній дитині зростати і виховуватись в сімейному середовищі, дозволить скоротити витрати державного бюджету шляхом поступового закриття інтернатних закладів та зменшення кількості місць у закладах соціального захисту для дітей; створити умови для попередження позбавлення прав батьків, які перебувають у складних життєвих обставинах, надасть їм реальний шанс при підтримці спеціалістів подолати кризу, відновити здатність виховувати власну дитину.
Тому ми дуже просимо кожного з вас зробити прості речі, які допоможуть зрушити систему з місця.
Кожен громадянин України може надіслати листа з проханням про підтримку народному депутату свого мажоритарного округу Верховної Ради VIII скликання, список яких можна знайти тут.
Кожна організація, що опікується правами дітей в Україні може надіслати офіційного листа до голів депутатських фракцій та груп Верховної Ради VIII скликання:
- Лист до голови фракції партії «Блок Петра Порошенка»
- Лист до голови фракції політичної партії «Народний фронт»
- Лист до голови фракції політичної партії «Опозиційний блок»
- Лист до голови фракції політичної партії «Об'єднання „Самопоміч“»
- Лист до голови фракції Радикальної партії Олега Ляшка
- Лист до голови фракції всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»
- Лист до голови групи «Відродження»
- Лист до голови групи «Воля народу»
Для цього роздрукуйте на бланку організації тексти листів. Листи потрібно підписати і поставити печатку. Надішліть оригінали листів (з підписом та печаткою організації) на поштову адресу: вул. Грушевського, 5, м. Київ, 01008. Або принесіть (для киян) оригінали листів за адресою: м. Київ, вул. Садова 3а. Надішліть електронні листи на наступні e-mail адреси. Зробіть пост цієї новини на Вашому офіційному сайті, сторінці у ФБ, у групах та на сторінках благодійних фондів та організацій, волонтерських центрів. Попросіть колег (телефоном, через e-mail, електронну розсилку чи особисто) відправити відповідні листи.
Давайте об’єднаємо свої зусилля задля забезпечення найкращих інтересів дитини та зробимо усе можливе для прийняття проекту Закону України №2254 у першому читанні. Адже його прийняття стане певним етапом на шляху запровадження європейських стандартів та підходів до забезпечення прав дітей, відображених у:
Творімо разом справжні зміни для дітей України та європейське майбутнє нашої країни й пам’ятаймо, що 1 червня цього року є реальна можливість зробити рішучий крок до закриття інтернатних закладів!