Проект НА ШЛЯХУ ДО УСПІХУ в Ірландії

Як зробити так, щоб вразлива молодь була активною, брала участь у житті громади, приймала рішення та несла відповідальність за них? Саме з таким питанням група молодіжних працівників вирушила до Ірландії, щоб вивчити кращий досвід роботи з такою молоддю. 

10 червня 2018

З 28 травня по 1 червня відбувся навчальний візит молодіжних працівників до Республіки Ірландія. 8 учасників, які представляють різні організації та міста України, у т.ч. Дніпро, Дрогобич, Житомир, Київ, Кропивницький та Харків провели 6 днів у графстві Уотерфорд та м. Дублін, де відвідали зустрічі як з неурядовими організаціями, так і з державними агенствами. Також, до групи учасників долучилися 2 молодих людей, які мають досвід альтернативної опіки. 

Протягом візиту учасники ознайомилися з діяльністю таких організацій:

 

Агенція з питань дітей та сім’ї (TUSLA): Тут нам розповіли про особливості законодавства Ірландії щодо підтримки молоді, яка перебувала під опікою. 

До 2015 року законодавством не було чітко регламентовано надання мінімального пакету послуг молоді - у кожному регіоні країни був свій набір послуг. Сьогодні послуги з підтримки надаються молоді до 23 років, аналізується доцільність продовження подовження цього періоду до 25 років. Цікаво, що діти до 12 років в жодному випадку не влаштовуються  до інституційних закладів. Втім, варто зазначити, що таким закладом в Ірландії вважаться заклад, в якому може перебувати одночасно не більше 5 дітей.

Шіван О‘Рорк, регіональний координатор із надання послуг молоді, яка виходить з-під опіки, розповіла про системні заходи для їхнього успішного початку самостійного життя. Для кожної молодої людини, яка перебуває під опікою (прийомною чи інституційною), має бути розроблений індивідуальний план на основі оцінки її потреб. Розроблення плану розпочинається за рік до виходу з-під опіки спільно з молодою людиною. Важливим є те, що з думкою молодої людини рахуються та заохочують її до змін.

 

Неурядова організація Дон Боско: Кірон Кенні та Луїз з Дон Боско розповіли, як вони використовують футбол для включення в суспільне життя саме тих молодих людей, котрі зазвичай уникають контактів з соціальними та молодіжними працівниками внаслідок здобутого негативного досвіду перебування під опікою та порушення прив’язаності.


Кірон Кенні зазначив: "Хлопці та дівчата приходять на спортивний майданчик не тільки пограти разом, а й відчути себе потрібними та значимими. Після футболу вони можуть поділитися своїми труднощами зі співробітниками організації, за потреби, залишитися на ніч в прилеглому соціальному будинку, поділитися з іншими гравцями своїм досвідом вирішення проблем".


"Гра у футбол дозволяє відчути у повній мірі смак суспільного життя, знайти взаємоповагу, сформувати спільні цілі та поступово позбавлятися шкідливих залежностей", - підтримала його слова Луїс.

 

Irish Aftercare Network: Кірон та Луїс також є членами Ірландської мережі спеціалістів, що працюють з молоддю, яка вийшла з-під опіки (Irish Aftercare Network). Мережа об’єднує 160 спеціалістів з усієї країни та створює можливості для обміну досвідом, презентації та поширення кращих практик, надає підтримку її членам.

 

CrossCare: У чому "родзинка" цієї організації? У тому, що вона надає підтримку молоді, яка була під опікою бодай одну добу, у той час як державний стандарт для надання таких послуг вимагає наявність не менше 15 місяців досвіду перебування під опікою.

CrossCare має справді чудову програму для молоді. Тут є обладнаний спортзал, пральня, душ, кімнати для відпочинку, для спілкування з психологом, для робочих зустрічей, проведення вільного часу та праці, а також сад, у якому можна організувати барбекю. На наше запитання, чи багато людей приходить скористатися можливостями цих приміщень щодня, представники організації, Кевін та Пол, відповіли: "Ні, не багато. І це добре. Це означає, що вони соціалізуються, знаходять друзів та зацікавленості ззовні. Це наша мета. Ми не хочемо, щоб вони стали залежними від нас. Вони мають навчитися бути самостійними".

 

Омбудсмен з прав дитини: У чудовому просторому яскравому приміщені для дітей нас зустріла Іфа, керівниця підрозділу з участі дітей, а першими словами, які ми почули, були такі: "Привіт! Вітаю у нашому центрі! Він створений для дітей, тому сьогодні ви будите моїми дітьми". Іфа презентувала нам роботу офісу. Ми дізналися, що його основними завданнями є захист прав дітей та реагування на скарги щодо порушення цих прав. Нам розповіли також про різні методи інформування дітей про захист їх прав.

 

EPIC ("Empowering people in care"): Організація надає послуги з адвокації і є єдиною організацією такого типу, що працює з молоддю, яка вийшла з-під опіки. Успішною практикою цієї організації є молодіжні ради. Молоді люди, які беруть у них участь, мають можливість організовувати різноманітні молодіжні зустрічі на національному рівні, а також брати участь у конференціях та зустрічах з представниками влади, де їхній голос буде почутим й сприйнятим серйозно. Надихає те, що в Україні вже існує схожа практика. Зокрема, Юліана Сагайдачна, учасниця навчального візиту, є представником Національної дитячої ради, створеної цього року. Організація також допомогла організувати цей візит.

IFCO ("International Foster Care Organisation"): Партнерство та IFCO є давніми партнерами. Під час візиту президент організації, Даніель Дуглас, розповіла про її роль в проекті, а також вразила учасників власною життєвою історією. До повноліття Даніель тривалий час перебувала під опікою, що й до цього часу викликає у неї негативні спогади. Проте, дівчина змогла подолати життєві виклики та стати успішною.

 

Учасники також познайомилися із закладами для дітей, молоді, жінок і сімей у м. Вотерфорд, завершальною презентацією візиту стала презентація Focus Ireland - організації, що надає підтримку людям які не мають або з певних причин втратили житло.

Таким надзвичайно насиченим був тиждень в Ірландії. Зрозуміло, що реформа соціальної сфери в Україні вимагає певної адаптації до місцевого контексту, проте під час цього візиту учасники збаатилися знанням про найкращі європейські практики підтримки молоді, яка виходить з-під опіки, зрозуміли, що є найбільш ефективним та чому. Впевнені, що таке збагачення допоможе їм змінити систему надання послуг молоді на краще!

Ми також пропонуємо ознайомитися з відгуками, написаними учасницями візиту:

Анною Головаченко

Аліною Павдіною

Оленою Шипіленко

Для довідки:

Візит відбувся у рамках проекту “НА ШЛЯХУ ДО УСПІХУ: Зростання участі молоді, яка виховувалася під опікою, у суспільному житті та громадянському суспільстві”, що реалізується за фінансової підтримки програми Європейського союзу “Еразмус+”.


Навчальний візит був організований Міжнародною організацією з прийомної опіки (International Foster Care Organisation, IFCO) за підтримки Вотерфордського технологічного інституту (Waterford Institute of Technology, WIT) та НУО “Уповноваження молоді під опікою” (Empowering people in care, EPIC).

 


Статтi на тему
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ