Допомогти сім’ї та припинити безпідставне направлення дітей до інтернатних закладів

Своєчасна та професійна допомога сім’ям з дітьми, розвиток батьківського потенціалу та посилення координації дій органів державної влади – основні передумови забезпечення права кожної дитини на виховання у сім’ї.

 

16 грудня 2011

Таким був висновок учасників міжнародної наукової конференції «Порятунок дитини чи підтримка сім’ї: пошук кращих рішень», що відбулася у Києві 13-14 грудня 2011 року. Організаторами конференції виступили Київська обласна державна адміністрації та Міжнародна благодійна організація  “Партнерство “Кожній дитині”.

 

У конференції взяли участь понад 180 фахівців із різних регіонів України, Росії, Узбекистану, Литви та Великої Британії: представники державних органів державної влади, місцевого самоврядування, науковці, спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей, представники громадських та благодійних організацій, донори проектів соціального спрямування.

Учасники конференції позитивно відзначили дискусію, яка сьогодні ведеться на державному рівні щодо прав дітей, проявами якої стали Всеукраїнська нарада з питань захисту прав дитини та окремі доручення Кабінету міністрів України. Водночас, висловили свою стурбованість існуючою прірвою між законом та практикою життя та вражаючими негативними тенденціями безконтрольного наповнення інтернатних закладів дітьми з малозабезпечених сімей, яка прослідковується останні два роки.

 

Щороку близько десяти тисяч батьків в Україні позбавляються батьківських прав і цей каральний підхід до сім’ї, яка переживає скрутні часи, є досить стабільним

Зазначив в своєму виступі Юрій Павленко, Уповноважений Президента України з прав дитини. На його думку, спрощена процедура влаштування дитини в інтернатний заклад, для чого достатньо заяви батьків, призводить до того, що сьогодні тимчасово влаштовані діти без статусу дитини-сироти складають близько половини вихованців інтернатних закладів, хоча ще пару років тому співвідношення дітей-сиріт до тимчасово влаштованих було 15% до 85%.


«Одна з найпоширеніших причин позбавлення батьківських прав – бідність, - вказує Ю. Павленко, але органи місцевої влади на місцях замість адекватної відповіді на цей виклик і підтримки біологічних сімей займаються самообманом – у будь який спосіб зберігають інституційні форми державної опіки».

Про масштабність проблеми говорить те, що сьогодні не більше 20% родин, які знаходяться в складних життєвих обставинах, і 2-3% сімей під опікою перебувають під супроводом центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Про більшість сімей, які  позбавляються батьківських прав, соціальні працівники дізнаються занадто пізно, а іноді вже в судовій залі.

 

На думку вітчизняних та зарубіжних фахівців, одним із основних завдань у боротьбі з інституціоналізацією дітей є налагодження роботи з раннього виявлення сімей, які перебувають у кризі. Надання таким сім'ям своєчасної допомоги здатне запобігти багатьом негативним явищам, здійснюючи цю діяльність, фахівці виходять з того, що сім'я – найкраще середовище для виховання дитини, і намагаються в своїй роботі керуватися найкращими інтересами дітей. Проте сьогодні у полі зору держави лише близько 35 000 дітей в складних життєвих обставинах, хоча за різними даними таких дітей насправді близько 200 000.

 

«Реалії реформування системи забезпечення прав дитини в Україні в цілому перегукуються із країнами сусідами з Центрально-Східної Європи», – зазначила в своїй презентації Василина Дибайло, директор Партнерства «Кожній дитині». Якщо в 1990-ті роки країни пройшли етап ентузіазму і реформ, то з початком 2000-х почали відчувати на собі певну стагнацію, для якої характерна фрагментарна політика, перевага інституційних форм виховання дітей, в тому числі до трьох років, слабка міжвідомча взаємодія та малорозвинені альтернативи інтернатному вихованню.

Дитинство не повернути, але вчасно допомогти сім’ї та дитині, які опинилися в складній життєвій ситуації, реально, - вважає В. Дибайло. Зважаючи на це, прийшов час зупинитися і подумати, що врешті-решт є найкращими інтересами дитини. Запровадження механізму гейткіпінгу допомагає на практиці знайти відповідь на це питання.

Перетворити реакційний підхід до забезпечення прав дітей на профілактичний, на думку організаторів конференції та експертів, дозволяє впровадження сімейно орієнтованих послуг та деінституалізація на основі філософії гейткіпінгу, елементи яких були впроваджені на території Київської області в 2009-2011 роках Партнерством «Кожній дитині».

 

В ході реалізації проекту було проаналізовано, як відбувається вилучення дитини з сім’ї і розміщення її в державні заклади, і запропоновано механізми, які б суттєво впливали на ці процеси. Для цього було змінено пріоритети – від ліквідації наслідків сирітства до профілактики соціального сирітства на усіх рівнях: законодавчому, рівні розробки і надання послуг, моніторингу забезпечення прав дитини.

 

Нові підходи до забезпечення прав дітей було закладено в основу Комплексної програми подолання дитячої бездоглядності, підтримки сімей з дітьми, та реформування інтернатних закладів для дітей «Назустріч дітям» на 2008–2017рр.Київської області, нормативно-правові документи, які запобігають направленню дітей в інтернатибез надання наявних послуг в громаді. Крім того, аби зменшити ризик вилучення дітей із сімейного оточення, буловпроваджено ефективні моделісімейно орієнтованих послуг для сімей та дітейна рівні громади: перша в Україні прийомна сім’я короткотермінового  влаштування, служби соціалізації випускників інтернатних закладів, сільські соціальні працівники.

На перший погляд, нічого складного, удосконалений механізм прийняття рішень в інтересах дитини через механізм гейткіпінгу, визначає своїм пріоритетом і на практиці робить все можливе для виховання дитини в сім’ї. Проте  для його ефективного впровадження потрібно було, щоб відбулися структурні зміни в підходах місцевої влади та фахівців, які працюють в інтересах дітей, розвинулися нові якісні стандарти надання послуг для сімей з дітьми.

 

З 2009 року близько 300 керівників та працівників соціальної сфери Київської області взяли участь у  різнопланових тренінгах в рамках проекту, а 160 спеціалістів пройшли навчання за програмою «Захист дитини: сімейно орієнтований підхід» запровадженою Партнерством «Кожній дитині» у співпраці з Інституто соціальних послуг (США), Службою у справах дітей КОДА та Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Київської облдержадміністрації.  Також були підготовлені та видані посібник «Оцінка потреб дитини та її сім’ї  від теорії до практики» (2 томи) та посібник «Сімейно орієнтована соціальна робота. Практичні аспекти».

 

За два дні конференції учасники поділилися накопиченим досвідом розвитку нових послуг з підтримки сімей з дітьми, механізмів прийняття рішень в найкращих інтересах дитини, впровадження інноваційних соціальних технологій та комплексної системи стратегічного планування та моніторингу забезпечення прав дітей.

 

Під час роботи секцій було обговорено такі проблемні теми, як узагальнення кращих практик соціальної роботи, застосування сучасних організаційних форм викладання та запровадження їх у систему підготовки фахівців соціальної сфери; розвиток системи сімейно орієнтованих превентивних послуг для сімей з дітьми на рівні громади; підходи до здійснення моніторингу забезпечення прав дитини, що відповідають міжнародним стандартам, зокрема комплексна система моніторингу ефективності діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у сфері забезпечення прав дитини; проаналізовано ефективність діючих механізмів прийняття рішень щодо вразливих категорій дітей.

Учасники конференції також мали змогу взяти участь у тематичних майстер-класах, які знайомили з окремими здобутками та напрацюваннями проекту: методикою оцінки потреб дитини та її сім’ї, активізацією ресурсів родини та громади для вирішення проблем дітей та їх сімей на базі мережевих зустрічей; сімейним патронатом, як складовою системи захисту дітей та підтримки сімей; програмою тренінгового курсу «Захист дитини: сімейно орієнтований підхід».

 

Конференція відбулася у рамках проекту “Попередження вилучення дітей із сімейного середовища шляхом впровадження механізму гейткіпінгу в Україні”, що впроваджувався Партнерством “Кожній дитині” у співпраці з Київською обласною державною адміністрацією та Інститутом соціальних послуг (США) за фінансової підтримки Фонду Геральда і Генрієти Рауенхорст та EveryChild (Великобританія).

Теги:  конференція події гейткіпінг соціальні послуги

Статтi на тему
Більше за темою
Приєднуйтеся
ОТРИМУЙТЕ НОВИНИ